Sosyal Ağlarda Güvenlik

img

Sosyal Ağlarda Güvenlik

Güvende olmanın ilk kuralı, sosyal ağlarda kendiniz hakkında ne paylaştığınızı çok iyi bilmenizdir. Sosyal ağlar, arkadaş olduğumuz kişilerle sürekli iletişim halinde olabileceğimiz ve hoşumuza giden içeriği onlarla paylaşabileceğimiz bir ortam sunar. Fakat bütün paylaşımlar herkesin görebileceği bir ortamda bulunduğundan kişisel güvenliğiniz zaman zaman bazı tehditlere maruz kalabilir. Bunlardan bazıları;
Gerekmiyorsa fotoğraflarınızı paylaşmayın, ileride fotoğraflarınızın kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayın.
Kişisel şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın.
Sosyal ağlarda; doğum tarihi, kimlik bilgileri, kredi kartı bilgileri, tatil yeri ve saati, kişisel posta ve adresleri gibi bilgiler paylaşmayın. 
Paylaşmak zorunda kaldığınız bir özel bilgiyi paylaşmadan önce görmesini istemediğiniz kişileri belirleyerek bu kişilere içeriğin görünmesini engellemek yararınıza olacaktır. Şunu hep aklınızda bulundurun: Sosyal ağ sitelerinin popülerliği yükseldikçe güvenlik riski de artacaktır. Bu platformlara şifrenizle girişi sadece kendi bilgisayarınızdan yapmaya özen gösterin. Özellikle internet cafe veya şirketlerdeki bilgisayarlar şifrenizin ele geçirilmesi için çok riskli alanlardır. Zorda kalmadıkça bu ortamlardan giriş yapmamak gerekir.


SOSYAL AĞLARDA ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ


İnternet ortamında bilinçsiz kullanıma bağlı olarak en büyük güvenlik tehdidi bizzat kullanıcının kendisi olmaktadır. Bu nedenle özellikle sosyal ağları yoğun bir şekilde kullanan her kullanıcının gerekli güvenlik ve gizlilik tedbirlerini alması gerekmektedir. 
Hesaplarınızın gizlilik ayarlarını kullanın. 
Kullanmadığınız sosyal medya hesaplarını kapatın. 
İki adımlı doğrulama kullanın. 
Şifre yöneticisi kullanın. 
Uygulamaların hesabınıza erişim izni vermeyin. 
Arama motorlarında yapılacak aramalara karşı profil bilgilerinizi kapatın.
Hesap şifrelerinizi belli aralıklarla değiştirin. 
Bağlantı kurulan kişilerin başkaları tarafından görülmesi de engellenmelidir. 
Havaalanı, Alışveriş Merkezi vb. kablosuz ağ bağlantısının ortak kullanıldığı ortamlarda bağlantının “https” olarak gerçekleştiğinden ve giriş yapılan adresin doğru olduğundan emin olunmalıdır. 
Bütün bu önlemleri alırken elbette bilgisayarınızda güncel bir virüs programının da çalışıyor olması gerekiyor. Burada da dikkat edilmesi gereken en önemli konu virüsler bilgisayarınıza bulaşmadan önce önlem almak olacaktır. Çünkü virüs bulaşmış bir bilgisayarı virüsten temizlemek çok uzun zamanınızı alabileceği gibi bilgisayarınızda nasıl bir güvenlik açığı oluşturacağını da bilemezsiniz. Bu önlemlerden sonra sosyal ağlara rahat ve güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.