İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Konusunda Ailelere Tavsiyeler

img

İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Konusunda Ailelere Tavsiyeler

Değerli anne ve babalar. Hayatımızın vazgeçilmez iletişim ve bilgi araçlarından biri haline gelen interneti kullanırken sunulan özgürlük alanı, kötü ve tehlikeli içeriklerin her an karşımıza çıkmasına müsaade ediyor. Çocuklarımızı ve gençleri internetin kötülüklerine karşı korumakta ailelere düşen en büyük görev haline geliyor. 
Öncelikle şunu unutmamalıyız. Çocuklarımız internetin hızla geliştiği teknoloji kuşağına doğdular. Onlar geçmişin değil, şimdinin çocukları. Bu noktada interneti nasıl güvenli kullanacağınız ve internetin zararlarından çocuklarınızı nasıl koruyacağınız hakkında tavsiyeler hazırladık. 

İNTERNETİ TANIYIN


Çocuğunuzu koruyacak kadar internet kullanmayı öğrenin. Hiç sosyal medya kullanmamış bir ebeveyn çocuğunun karşısına çıkabilecek zararlı içeriklerden onu koruyabilir mi? Çocuğunuzun interneti nasıl kullandığını bilmek istiyorsanız önce işe interneti kendinize öğreterek başlamalısınız. 

ZAMANI SINIRLAYIN


İnternet kullanımında zaman açısından yasaklayıcı değil, sınırlayıcı olun. Psikolojik veya fiziksel sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz. İnternetin bağımlılık yapan olumsuz bir yanı da olduğundan diğer sosyal aktivitelere katılımını özendirin.

MAHREMİYET


Çocuklarınıza; internette tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerine hayır demeyi, kendisiyle ilgili özel bilgi ve fotoğrafları paylaşmaması gerektiğini, bir yabancıyla gerçek hayatta buluşmamasını ve konuşurken web kamerası kullanmaması gerektiğini öğretin. 

BİLGİSAYAR OYUNLARI


Şiddet içerikli oyunlar çocuğunuzda agresif davranışlara neden olabilir. Ayrıca onları şiddete karşı duyarsız hale getirebilir ve şiddetin normalleşmesine sebebiyet verir. Bunu önlemek için çocuğunuzun oynadığı oyunların yaşına uygun olup olmadığını, oyunların içeriklerini kontrol edin. 

SOSYAL AĞLARA DİKKAT EDİN


Çocuğunuzun üye olduğu her sosyal medya aracını sizde kullanın. Karşılaşabileceği tüm kötülükleri önlemek için onunla sosyal medyada arkadaş olun. Tanımadığı kişilerle arkadaşlık etmemeleri gerektiğini anlatın ve arkadaş listesini sık sık kontrol edin. Profilindeki gizlilik ayarlarını yapmasını sağlayın. 

İLETİŞİM


Çocuğunuzla iletişiminizi güçlü tutmanız önemli bir durumdur. Karşılıklı sevgi, saygı ve güvene dayanacak bir iletişiminiz yoksa internet ortamında hoşlanmadığı bir durumu sizinle paylaşması olası değildir. Onunla açık konuşun, interneti nasıl bilinçli ve doğru kullanması gerektiğini anlatın.  Bu konuda çocuğunuza güven vermeli ve her konuda onun yanında olacağınızı hissettirmelisiniz. Bütün sorunları birlikte aşabileceğinize olan inancını sağlayın.