BTK ve KOSGEB’ten 5G İş Birliği

img

BTK ve KOSGEB’ten 5G İş Birliği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, haberleşme alanında 5G teknolojisiyle, geniş bantta daha hızlı iletişim sağlayan bir yapıya geçileceğini belirterek, bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında protokol imzalandığını açıkladı.

Türkiye’nin, 2020 yılında 5G mobil altyapısına geçmesinin planlandığını ifade eden Özlü, 2018 Kış Olimpiyatları’nda denemeleri yapılan teknolojinin geniş bant erişimde büyük artış meydana getirmesini beklediklerini söyledi.

Özlü, 4.5G ihalesi kapsamında operatörlerin yapacakları yatırımlar üzerinden %45 yerli katkı taahhüdü (offset) bulunduğuna işaret ederek, yeni teknolojilerde yurt içi firmaların altyapısının geliştirilmesi ve kullanıma alınması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile çalıştıklarını anlattı.

İmzalanan protokolle, 2029’a kadar 7 milyar Türk Lirasına karşılık tutarın en son teknolojiyle yurt içinden temin edilerek tesis edilmesine imkan tanıyacak bir iş birliği olacak. 2025 yılı itibarıyla dünyada 100 milyar farklı bağlantı bulunacak ve bu bağlantıların % 10’u gerçekleşecek.